+

Wystawa w ICHOT w Ostrowie Tumskim

Projekt: VI 2009

Autorzy: Marek Rytych (MRA), Krzysztof Kryska (MRA), Zbigniew Babiński (MRA), Małgorzata Piotrowska (MRA), Karol Pasternak (MRA), Agnieszka Pasternak (MRA), Radosław Tabor (MRA), Julian Żmijewski, Andrzej Jaworski, Zuzanna Massé

Podstawą myślenia o ekspozycji Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego (ICHOT ) stało się hasło przewodnie Centrum „Tu się Polska zaczęła i tu Polska przetrwała” oraz właśnie to „tu” czyli Ostrów Tumski. Nie sposób bowiem zbagatelizować miejsca o tak bogatej wielowiekowej historii, to „tu” kształtowała się polska państwowość, „tu” są początki polskiego chrześcijaństwa, „tu” są nasze korzenie. W innej skali „tu” oznacza również zieloną łąkę nad brzegiem rzeki Cybiny, miejsce doskonałe by wzrastać, by z korzeni wyrosło wielkie i piękne drzewo. I jeszcze inaczej „tu” czyli koło Śródki, w Poznaniu, na Trakcie Królewsko-Cesarskim czy wreszcie „tu” w Polsce. Stąd właśnie nasze myślenie o ICHOT jako o miejscu ważnym nie tylko dla mieszkańców okolicy, ale po prostu ważnym w dziejach kraju i istotnym dla nas wszystkich. Podróż do Ostrowa Tumskiego mogłaby stać się dla każdego podróżą do korzeni.

Najbardziej inspirujące jest jednak to że hasło przewodnie ICHOT podkreśla ciągłość wydarzeń które miały miejsce w Ostrowie Tumskim i w szeroko pojętej okolicy. Hasło sugeruje też że droga, która się tu rozpoczęła trwa ciągle, że jej początkiem jest założenie grodu na Ostrowie Tumskim a czasy dzisiejsze są jej kontynuacją. Oznacza to że wystarczy przyjechać do Ostrowa by stać się jej częścią, by tworzyć jej ciąg dalszy, by ją zmieniać. Stoimy na szczycie drzewa genealogicznego i może nie dosłownie ale wszyscy jesteśmy spadkobiercami tej samej historii. Jesteśmy jej młodymi pędami.

Podstawowym zabiegiem jakiego dokonaliśmy projektując ekspozycję jest przeniesienie wydarzeń z głównej osi narracyjnej na oś jaką stanowi drzewo. Na planszy na pierwszy rzut oka widać mnogość powiązań pomiędzy historią opowiadaną na ścieżce zwiedzania a mocnym i dumnym drzewem.

Wizualizacje: Marek Rytych ARCHITEKT;
Materiały graficzne: JAZ+Architekci